8 niepokojących chorób, o których istnieniu nie miałeś pojęcia. Numer 3 może zniszczyć życie każdemu

ŻYCIE
LotkA
ILLNES2
426

Oto kilka naprawdę dziwnych chorób, które potrafią zamęczyć człowieka. Z pozoru żyjesz normalnie, ale kiedy choroba daje o sobie znać, jesteś o krok od szaleństwa. Jeżeli jesteś świadomy tego, co się z Tobą dzieje, możesz w jakimś stopniu ukryć chorobę, zwłaszcza kiedy jesteś wśród ludzi. Gorzej, jeżeli zaburzenie odbiera Ci zdolność do normalnego funkcjonowania i objawia się w najmniej oczekiwanym momencie.

1. Witzelsucht – mówienie dowcipów w nieodpowiednim momencie 

giphy

Osoby dotknięte tą chorobą zwykle opowiadają nieodpowiednie żarty w tak samo nieodpowiednim momencie. To zaburzenie neurologiczne prowadzi pacjenta do opowiadania bezsensownych opowieści i wtrącania seksualnych komentarzy, nawet po okazaniu przez otaczających ich ludzi niezadowolenia i oburzenia.

2. Prosopagnozja – niezdolność do rozpoznawania twarzy

Prosopagnosia

Osoby z prosopagnozją nie potrafią rozpoznawać ludzi po ich twarzach. Co ciekawe, reszta ich zdolności pozostaje całkowicie normalna. Choroba ta może towarzyszyć człowiekowi od urodzenia lub powstać w skutek urazu mózgu. Szacuje się, że około 2,5% osób na świecie cierpi z powodu tego zaburzenia.

3. Hipertymezja – chorobliwe zapamiętywanie faktów ze swojego życia

Hyperthymesia

Cierpiący na tę chorobę są zaślepieni przez swoją przeszłość. Mają oni niezwykłą zdolność do przywoływania nieskończonej ilości wątków i zdarzeń ze swojej przeszłości. Takie osoby zostają uwięzione w swoich wspomnieniach, mogą również zadręczać się zdarzeniami z przyszłości do tego stopnia, że nie są w stanie skupić się na swoim obecnym życiu. Hipertymezja nosi również nazwę pamięci autobiograficznej.

4. Zespół obcej ręki – pacjent uważa, że jedna z jego rąk nie należy do niego

Alien-hand-syndrom

Ta rzadka choroba powoduje, że jedna ręka chorej osoby wykonuje ruchy, których jej właściciel nie planował. Często osoby takie używają swojej zdrowej ręki by powstrzymać tę „obcą” przed niekontrolowanymi zachowaniami. Ręka, nad którą pacjent pozbawiony jest kontroli, bardzo często bywa przez niego uważana jako ciężar i niepotrzebny przedmiot, co często prowadzi do niechęci i lęku skierowanych przeciwko własnemu ciału.

5. Aquagenic Urticaria – alergia na wodę

Aquagenic-Urticaria

To jedna z dziwniejszych chorób, której objawy występują, kiedy skóra chorej osoby zetknie się z wodą. Osoba cierpiąca na to schorzenie dostaje silnej wysypki na powierzchni ciała, która miała kontakt z wodą. Ten rodzaj pokrzywki występuje u chorych bez względu na porę roku i temperaturę wody i jest częstsza u kobiet niż u mężczyzn. Typowe objawy to pieczenie, ból i swędzenie skóry zanurzonej w wodzie. Osoby takie mają również problem z piciem wody  w ogóle.

7. Zabójcza bezsenność – nie śpisz, aż umrzesz

Fatal-familial-insomnia

Jest to rzadki rodzaj przewlekłej bezsenności, który prowadzi do nieuchronnej śmierci. Jest ona spowodowana przez gen odziedziczony od swoich rodziców. Gen ten pozostaje w uśpieniu, aż do uaktywnienia między 40. a 50. rokiem życia pacjenta. Co ciekawe, bezsenność występuje zarówno u ludzi jak i u zwierząt. Pacjent, który nie śpi, powoli traci pamięć i zdolności myślowe. Staje się również rozdrażniony i podatny na inne choroby.

8. Alergia na własne nasienie

article-2339588-1A42D34E000005DC-124_634x355

Część mężczyzn po ejakulacji odczuwa objawy typowe dla alergii: katar, kaszel, cieknący nos, wyczerpanie, pieczenie oczu.  Może to wskazywać na reakcję alergiczną na własne nasienie. Na szczęście istnieje metoda odczulająca ten rodzaj alergii. Sama terapia zajmuje jednak około trzech lat. Podczas leczenia pacjent otrzymuje szczepionki z własnej spermy.

źródło:UnbelievableFacts

Zobaczcie jak żyją więźniowie najbardziej niezwykłych zakładów karnych na świecie

ŻYCIE
callista006
prison_bars_by_monikapedersen
31

Każdy z nas ma jakieś wyobrażenie tego, czym jest więzienie. Większości cela więzienna kojarzy się z 3 ścianami i kratą, brudnym sedesem i łóżkiem polowym, stołówka z trudną do zidentyfikowania, szarawą papką rzuconą niedbale na talerz, a rekreacja z marszem po spacerniaku. Zapewne są i takie więzienia. Jednak niektóre zakłady karne zdumiewająco wyróżniają się spośród innych.

1. Więzienie w San Pedro w Boliwii

1

Więzienie w San Pedro mieści ok. 1500 ludzi i w niczym nie przypomina stereotypowego zakładu karnego. Nie zobaczycie tutaj ani uzbrojonych strażników ani krat w oknach. Jak to możliwe? Więźniowie płacą za swoje cele. Dlatego większość z nich pracuje wewnątrz placówki. Jedni pomagają w kuchni, drudzy w pralni, jeszcze inni naprawiają sprzęty. Im więcej ktoś ma pieniędzy, tym bardziej luksusowe lokum. Można mieć osobną łazienkę, własny aneks kuchenny, kablówkę. Jeśli skazanemu nie smakuje więzienne jedzenie i nie ma ochoty gotować samemu, może sobie pójść do którejś z lokalnych restauracji lub przekąsić coś na licznych straganach.W wolnej chwili więźniowie grają w piłkę nożną albo korzystają ze stołów bilardowych. Wewnątrz murów swobodnie kwitnie handel kokainą.

San_Pedro_Prison_2

2.Więzienie Cebu na Filipinach

Cebu_Prison_1

Ten zakład karny wyróżnia się spośród innych… roztańczonymi więźniami. Złodzieje, mordercy, handlarze narkotyków i inni przestępcy codziennie trenują w rytmie muzyki pop. Taniec to innowacyjne podejście do resocjalizacji. Pewnie kojarzycie filmik, na którym więźniowie z Cebu wykonują choreografię do „Thrillera” Michaela Jacksona? Skazańcy występują czasem na różnych imprezach kulturowych, gdzie mają okazję zarobić.

Cebu_Prison_2

3. Więzienie Justizzentrum Leoben w Austrii

2615230e6acddb3_austria

To 5-gwiazdkowe więzienie (tak jest, to nie pomyłka!), jest arcydziełem architektury. Przepiękny biurowiec ze stali nierdzewnej i szkła raczej nie zniechęca do popełniania przestępstw. W wypełnionych optymistycznie nastawiającym naturalnym światłęm celach mieszka ponad 200 więźniów. Każda z nich wyposażona jest w osobną łazienkę, aneks kuchenny, a nawet balkon! Nic dziwnego, że skazani starają się o jak najdłuższe wyroki.

12

13

4. Więzienie Kriesty w Rosji

Kresty_Prison_1

Więzienie w Petersburgu zasłynęło jako najbardziej przepełniony zakład karny na świecie. Placówka miała 3000 miejsc, ale zamieszkiwało ją przynajmniej… 10 000 ludzi. Każdy więzień miał do swojej dyspozycji zaledwie 4 metry kwadratowe. Na 15-minutowy prysznic można było liczyć raz w tygodniu. Obecnie więzienie jest miejscem zabytkowym. Zostało niedawno zastąpione przez wybudowane pod Petersburgiem, supernowoczesne „Kriesty 2”.

5. Więzienie na wyspie Sark

4465_728x

Ten „zakład karny” to po prostu kamienny barak, wybudowany w 1856 roku. Mieści 2 osoby, nic zatem dziwnego, że znany jest jako najmniejsze więzienie świata. Zwykle zamyka się tutaj ludzi na jedną noc, za drobne przewinienia. Jeśli „skazani” jednak nie wykażą poprawy, przenoszeni są do normalnego więzienia.

6. Więzienie ADX z Kolorado

ADX_Prison_1

ADX to więzienie zaprojektowane specjalnie dla najgorszych, najbardziej niebezpiecznych przestępców w kraju. Pobyt tutaj jest piekłem. Więźniowie z nikim nie mają kontaktu – swoje cele, do których ledwo dociera światło słoneczne, opuszczają na zaledwie 9 godzin w tygodniu.

ADX_Prison_3

7. Więzienie Ajarunes w Hiszpanii

Aranjuez_Prison_1

Kolejne wyjątkowe więzienie – jedyne na świecie, w którym istnieją cele dla całych rodzin. Pomysłodawcy tej placówki wyszli z założenia, że od skazanych rodziców nie powinno się separować dzieci, które są zbyt małe, aby zrozumieć zaistniałą sytuację. Poza tym, przebywanie z dziećmi ma pomóc w nawiązaniu rodzinnych więzi i jednocześnie w resocjalizacji przestępców. Na terenie zakładu znajduje się żłobek i plac zabaw, a cele mają przyjazne wnętrza dla bobasów.

Aranjuez_Prison_2

8. Więzienie Bastoey w Norwegii

bastoy-prison-on-an-island-in-norway

Bastoey to pierwsze ekologiczne więzienie na świecie. Ideą jest resocjalizacja poprzez dbanie o środowisko. Placówka do pozyskiwania energii używa paneli słonecznych, przetwarza wszystkie odpadki i ogranicza uwalnianie dwutlenku węgla. Te praktyki mają wzbudzać w więźniach poczucie odpowiedzialności za przyszłość planety, a więc i za swoje czyny. Na terenie więzienia organizuje się także obozy rekreacyjne, podczas których skazani mogą pojeździć konno, pograć w tenisa czy popływać w morzu. Brzmi jak fajne wakacje, prawda?

a2be2625827534878ed45057d80705c0

9. Więzienie Ceresco Chetumal w Meksyku

Cereso_Chetumal_Prison_1

Więzienie ma rewelacyjny system resocjalizujący, który w dodatku przyciąga turystów. Pomiędzy więźniami w ogóle nie dochodzi do aktów przemocy. Jak to możliwe? Kiedy zaczynają się jakieś kłótnie, skazani… zakładają rękawice bokserskie i rozwiązują swoje problemy na ringu. Wszystko jest pod kontrolą, duch zdrowej rywalizacji oczyszcza atmosferę i zazwyczaj po dwóch rundach dyskusja jest zakończona.  W więzieniu panuje zdrowa atmosfera i bardzo dobre warunki, przez co jest ono kolejnym zakładem karnym, którego często więźniowie wcale nie mają ochoty opuszczać.

Cereso_Chetumal_Prison_3

10. Więzienie Alcatraz w Kalifornii

Alcatraz_Prison_1

To wszystkim dobrze znane więzienie najpierw było latarnią morską, następnie fortyfikacją wojskową, wreszcie od 1969 roku więzieniem federalnym. Alcatraz to mała wysepka na Zatoce San Francisko, zwana również Skałą (The Rock). Sam Al Capone był tam jednym z pierwszych więźniów. Z zakładem karnym wiąże się wiele mitów i historii, z których część została zekranizowana.

Alcatraz_Prison_2

Dziś więzienie jest otwartym dla turystów obiektem historycznym.

Alcatraz_Prison_3

Źródło: Herbeat.com

Ta kobieta robi mokrą robotę na oczach milionów internautów. Już po kilku sekundach wiedziałem, że długo tego nie zapomnę

Rozrywka POLECANE
bsnrk
1
1507

Na materiale wideo, które stało się wiralem w serwisie YouTube, trenerka fitnessu Kortney Olson rozgniata arbuzy siłą swych ud.

Kortney, ubrana tylko w kostium kąpielowy i buty na wysokim obcasie, zabiera się do tej mokrej roboty metodycznie i powoli.

melon2

Dziewczyna wie, co robi. Jest dyplomowaną trenerką fitnessu i mistrzynią Australii w siłowaniu się na rękę. Można więc powiedzieć, że rozgniata arbuzy udami profesjonalnie.

melon3

Kortney nie zawsze spędzała większość swojego czasu na siłowni. Ma za sobą między innymi wygraną walkę z uzależnieniem od alkoholu i amfetaminy oraz pracę w branży porno.

melon4

Obecnie prowadzi stronę internetową dotyczącą fitnessu, a za swoją misję uważa pomoc młodym kobietom w odnalezieniu pewności siebie. „Żyję w świecie, w którym kobiety mogą mieć mięśnie, a mężczyźni uczucia” – zdradza swoje życiowe motto na stronie internetowej konfidencebykortney.com.

Zobacz całe wideo, na którym Kortney rozgniata arbuzy udami:

Źródło: konfidencebykortney.com, YouTube