Modelka straciła nogę z powodu użycia tamponu?! Skarży producenta

ŻYCIE
bsnrk
1
371

Modelka, która cudem uniknęła śmierci po infekcji mogącej być efektem użycia przez nią tamponu, skarży producenta i sieci sklepów oferujące ten produkt.

Trzy lata temu 23-letnia wówczas Lauren Wasser pędziła życie jak ze snów. Gdy nie pracowała jako modelka, spędzała dni na lekcjach aktorstwa i zajęciach fitnessu, a nocami wychodziła na miasto z przyjaciółmi. Miała apartament w Santa Monica i świetne perspektywy kariery w Los Angeles. Modelką była praktycznie od zawsze. Już jako dwulatka znalazła się na okładce włoskiego „Vogue’a”.

Wszystko zmieniło się 3 października 2012 roku. Tego dnia Lauren nie czuła się dobrze, miała też okres. Wyskoczyła do sklepu i kupiła tampony Kotex Natural Balance. Wieczorem poszła na imprezę urodzinową znajomego, ale było coraz gorzej i szybko wróciła do domu. Poszła spać. Następnego dnia obudziła ją zaniepokojona matka. Dziewczyna była w strasznym stanie i wezwano karetkę.

Lekarze twierdzą, że gdyby matka przybyła 10 minut później, Lauren nie przeżyłaby. Miała 41 stopni gorączki, doznała potężnego zawału serca, a jej organy wewnętrzne przestawały już działać. Lekarze nie byli z początku pewni źródła infekcji.  Znaleźli jednak w ciele dziewczyny tampon, a późniejsza analiza laboratoryjna potwierdziła przypuszczenia, że doszło do zespołu wstrząsu toksycznego.

mod1

Infekcja przemieniła się w gangrenę i lekarze, żeby ratować życie, musieli amputować prawą nogę Lauren.

Zespół wstrząsu toksycznego (TSS) to rzadkie (dotyka jednej na 100 tys. osób), ostre zatrucie całego organizmu spowodowane licznymi infekcjami bakteryjnymi. Około połowy zachorowań jest związanych z menstruacją, a jednym z przyczyn może być użycie tamponu.

Wasser twierdzi, że zasada zmieniania tamponu była dla niej oczywista odkąd dostała pierwszego okresu, a feralnego dnia zmieniała tampon rano, po południu i wieczorem. Ostrzeżenie producenta brzmi: „zmieniaj swój tampon co cztery do ośmiu godzin, także po nocy”, co zdaniem rodziny Lauren jest mylące i niewystarczające.

Zdaniem prawników, którzy przygotowywali pozew, firma „zrobiła nic lub prawie nic”, żeby zminimalizować zagrożenie wystąpienia TSS od czasów epidemii tej choroby z lat osiemdziesiątych. Użycie sztucznych materiałów do produkcji tamponu zwiększa ryzyko rozkwitu bakterii, która bezpośrednio odpowiada za TSS. W przypadku tamponu w stu procentach wykonanego z bawełny ryzyko jest bliskie zeru.

Lauren mówi, że nie było łatwo przystosować się do życia bez nogi. Bardzo pomogła w tym jej dziewczyna, która pracuje jako fotograf i wykonała setki zdjęć Wasser w trakcie jej rehabilitacji.

Na jesieni modelka chce wystąpić przed Kongresem USA wraz z kongresmenką Carolyn Maloney, lobbującej na rzecz wprowadzenia prawa, które pozwoliłoby sfinansować badania na rzecz zmniejszenia ryzyka wystąpienia TSS w związku z użyciem damskich środków higieny.

Źródło: Vice, Instagram

14 sławnych aktorek bez makijażu w Kalendarzu Pirelli na 2017 rok

KULTURA
bsnrk
julianne-moore
97

W Paryżu właśnie zapowiedziano kalendarz Pirelli 2017. Tym razem zdjęcia do niego wykonał sławny fotograf Peter Lindbergh, a przed obiektywem stanęło 14 sławnych aktorek, m. in. Uma Thurman, Penelope Cruz. Nicole Kidman czy Kate Winslet. Kobiety zaprezentowane zostały widzowi w realistyczny sposób, praktycznie bez makijażu i retuszu:

1. Julianne Moore

julianne-moore

2. Nicole Kidman

nicole-kidman

3. Robin Wright

robin-wright

4. Uma Thurman

uma-thurman

Źródło: Pirelli Calendar

Oto co naprawdę dzieje się z biustem kobiety w wieku 20, 30 i 40 lat

ŻYCIE
callista006
000
44

Większość kobiet jest zupełnie nieświadoma tych faktów. Tę wiedzę powinno się przekazywać w szkole.

1. Piersi mogą przybierać różne kształty i rozmiary

To zupełnie normalne, że jedna pierś może znacząco różnić się od drugiej.

14

 

2. Przez lata kształt twoich piersi ulegnie zmianie

2

Dlaczego tak się dzieje?

3. Kiedy masz 20 lat…

Twoje piersi tak naprawdę jeszcze się rozwijają. Niezależnie od rozmiaru są jędrne i sterczące.

1

4. Cykl miesiączkowy

Na pewno zauważysz, że przez pewien okres w miesiącu twoje piersi są wyraźnie większe, nabrzmiałe i bardziej wrażliwe.

4

5. Skoki wagi

Biust zmienia się również wtedy, kiedy znacząco schudniesz lub przytyjesz. U różnych kobiet wygląda to inaczej. Niektóre chudną najpierw z piersi, inne (szczęściary) zrzucają zbędne kilogramy z innych partii ciała.

5

6. Ciąża

Niektóre kobiety uwielbiają swoje piersi w czasie ciąży. Szczególnie te, które normalnie nie mają zbyt obfitych kształtów. Wraz z ciążowym brzuszkiem rośnie także biust, robi się pełniejszy i cięższy.

4

7. Po porodzie bywa różnie

Wszędzie słyszy się, że kobiety narzekają na swoje piersi po porodzie. Biust jest obwisły, „wyssany”, z rozstępami, nieatrakcyjny… Wcale nie ma takiej zasady! Mnóstwo pań twierdzi, że polubiły swoje kobiece kształty dopiero po ciąży i porodzie.

7

8. Menopauza

Podczas menopauzy w organizmie kobiety spada poziom estrogenów i progesteronu, w związku z czym ilość tkanki gruczołowej maleje, a tkanka łączna traci elastyczność.

8

9. Piersi znacznie zmieniają kształt i pozycję

Estrogen powodował, że piersi stawały się większe, a progesteron sprawiał, że gruczoły mlekowe były nabrzmiałe. Spadek tych hormonów skutkuje utratą jędrności biustu i jego znacznym obniżeniem. Oczywiście u każdej kobiety przebiega to inaczej, mniej lub bardziej drastycznie.

9

10. Te zmiany są zupełnie naturalne

Niektórym kobietom ciężko pogodzić się z tym, jak zmienia się ich biust, ale to zupełnie normalne procesy. Organizm przystosowuje się do różnych etapów życia. Warto jednak pamiętać, że kobiety w każdym wieku mają ogromny wpływ na swój wygląd i samopoczucie. Odpowiednio dbając o swój biust mogą cieszyć się jego urokami przez długie lata.

10

11. W czym tkwi sekret?

Zdrowa dieta i ćwiczenia są szalenie ważne, ale to nie wszytko.

11

12. Nie mówimy też o operacji plastycznej;)

13

13. Czy chodzi o stanik?

W okresie dojrzewania, gdy tylko dziewczyny zauważają, że rosną im piersi, zaczynają chodzić w biustonoszach. To wcale nie jest konieczne…

13

14. Jeśli chcesz przekonać się, o czym mowa, zajrzyj tutaj

133

Polecamy: Zamiast operacji plastycznej, codziennie smarowała tym piersi. Po tygodniu już wyglądały tak! Domowy przepis!